W jakich sytuacjach uzasadnione jest wniesienie sprzeciwu wobec udzielenia ochrony znaku towarowego?

Znak towarowy może przybierać różne formy, od wyrazu, przez grafikę, aż po kształt opakowania. Jego kluczową funkcją jest zaś odróżnianie towarów lub usług jednego przedsiębiorstwa od drugiego. Potocznie mówiąc, jest niejako znakiem rozpoznawczym firmy. Może się jednak zdarzyć, że dojdzie do jego bezprawnego użycia.

Na czym polega sprzeciw wobec rejestracji znaku towarowego?

Jeżeli do Urzędu Patentowego został zgłoszony znak towarowy, który uznajesz za podobny lub identyczny do Twojego, masz prawo wnieść sprzeciw. W praktyce jest to więc formalne wyrażenie niezgody wobec jego rejestracji. Zgodnie z art. 152(17) ustawy Prawo własności przemysłowej, z takiej formy ochrony znaku towarowego może skorzystać: uprawniony do wcześniejszego znaku towarowego, z wcześniejszego prawa osobistego lub majątkowego, a także osoba uprawniona do wykonywania praw wynikających z chronionej nazwy pochodzenia lub chronionego oznaczenia geograficznego.

Zgłoszenie sprzeciwu wobec rejestracji znaku towarowego – przesłanki

Warto pamiętać, że termin na złożenie wniosku wynosi 3 miesiące od daty ogłoszenia o zgłoszeniu znaku towarowego. Co istotne, jest on nieprzywracalny. Sytuacje, w których zgłoszenie sprzeciwu jest dopuszczalne, są wyszczególnione w art. 132(1) wspomnianego wcześniej aktu prawnego. Wśród tzw. względnych przeszkód rejestracyjnych wymienia się okoliczności, w których znak towarowy:

  • narusza prawa osobiste lub majątkowe osób trzecich,
  • jest identyczny lub podobny do znaku towarowego, na który udzielono prawa ochronnego,
  • jest  identyczny lub podobny do renomowanego znaku towarowego,
  • jest identyczny lub podobny do znaku towarowego, który przed datą, według której oznacza się pierwszeństwo do uzyskania prawa ochronnego, był  powszechnie znany w Polsce.

Co więcej, jeżeli na podstawie przepisów prawa krajowego lub prawa Unii Europejskiej przewidujących ochronę oznaczenia geograficznego, lub nazwy pochodzenia, osoba uprawniona do wykonywania praw wynikających z wcześniejszego ich zgłoszenia, o ile to oznaczenie lub nazwa zostanie zarejestrowane, może zakazać używania późniejszego znaku towarowego.