Blog

wysunięta dłoń na znak sprzeciwu

W jaki sposób wnieść sprzeciw wobec znaków konkurencji?

Nierówne praktyki konkurencji bywają bardzo dotkliwe. Zdarza się, że ktoś próbuje zarejestrować znak, który jest identyczny lub bardzo podobny do już istniejącego. Co wówczas zrobić, aby chronić swoją markę?

znaki patentowe

Jakie są rodzaje znaków towarowych?

Zastrzeżenie znaku towarowego jest współcześnie zupełną podstawą skutecznej ochrony marki. Okazuje się jednak, że niektóre z nich nie są tak oczywiste.

biznesowa kobieta podpisuje patent

Czym jest opis patentowy?

Opis patentowy, a dokładniej opis wynalazku/wzoru użytkowego, to jeden z elementów niezbędnych przy zgłoszeniu wynalazku do Urzędu Patentowego RP. Dodatkowo należy przygotować też skróconą wersję opisu. Co powinno się w nim znaleźć? Jakie jest jego znaczenie? Poniżej dzielimy się kilkoma najważniejszymi informacjami na temat opisu patentowego.

ochrona patentowa

Jaki cel ma ochrona patentowa?

Wykreowanie nowego produktu, rozwiązania czy technologii wymaga skutecznej ochrony praw do wartości niematerialnej. Dotyczy to w szczególności wynalazków, które stanowią nowatorskie osiągnięcia w dziedzinie techniki. Dzięki ochronie własności przemysłowej wynalazcy i przedsiębiorcy zyskują bezpieczeństwo prawne konieczne do skutecznej komercjalizacji innowacyjnych rozwiązań. Oprócz tego ochrona patentowa przyczynia się też do wzrostu konkurencyjności i lepszego wykorzystania potencjału podmiotów rynkowych. Jest to istotne zarówno dla techniki, jak i gospodarki, a także dla ciągłego stymulowania działalności naukowo-badawczej.

złożone w daszek dłonie nad żarówką

Na czym polega ochrona patentowa i jakie ma ograniczenia?

Ochroną patentową może być objęty nowy wynalazek, a więc taki, który nie stanowi elementu szeroko pojętej dziedziny techniki. Tego typu rozwiązania technologiczne muszą też spełnić warunki określone w przepisach prawnych. W dalszej części naszego wpisu wyjaśniamy, czym dokładnie jest ochrona patentowa i jakie ma ograniczenia.

pytajnik

Co wybrać – wzór użytkowy czy wzór przemysłowy?

Pojęcia wzór użytkowy i wzór przemysłowy często są ze sobą mylone, a niekiedy wręcz błędnie stosowane zamiennie. Tymczasem odnoszą się do nieco innych kwestii. W dalszej części naszego wpisu dowiesz się, czym są wzory użytkowe i przemysłowe oraz jakie jest ich zastosowanie.

patent

Jak wygląda rejestracja znaku towarowego w Urzędzie Patentowym?

Prowadzenie własnej działalności wymaga zaplanowanych działań oraz chronienia pomysłów, którymi się posługujemy. Jednym z elementów, który warto zabezpieczyć poprzez rejestrację w Urzędzie Patentowym jest znak towarowy. Co oznacza ta nazwa? I jak przebiega wspomniana rejestracja? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. 

Dlaczego warto korzystać z pomocy rzeczników patentowych?

Dlaczego warto korzystać z pomocy rzeczników patentowych?

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, to pierwsze normy prawne dotyczące zawodu rzecznika patentowego powstały niemal sto lat temu, a dokładniej w roku 1918. I chociaż na przestrzeni lat rola rzecznika uległa różnym przemianom, to jego pomoc wciąż jest nieoceniona dla dużych i małych przedsiębiorców oraz ludzi nauki. Czym zajmuje się rzecznik patentowy? I dlaczego warto skorzystać z jego pomocy? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jakie znaki są rejestrowane przez WIPO i EUIPO ?

Jakie znaki są rejestrowane przez WIPO i EUIPO ?

Prowadzenie własnego biznesu i tworzenie szeroko pojmowanej marki, która jest efektem naszych wieloletnich wysiłków wymaga nie tylko pomysłu, ale także znajomości zagadnień prawnych. Jednym z tematów, o którym warto dowiedzieć się nieco więcej, jest możliwość rejestrowania znaków. W naszym artykule omawiamy to, jak może nam w tym pomóc WIPO i EUIPO.