Blog

złożone w daszek dłonie nad żarówką

Na czym polega ochrona patentowa i jakie ma ograniczenia?

Ochroną patentową może być objęty nowy wynalazek, a więc taki, który nie stanowi elementu szeroko pojętej dziedziny techniki. Tego typu rozwiązania technologiczne muszą też spełnić warunki określone w przepisach prawnych. W dalszej części naszego wpisu wyjaśniamy, czym dokładnie jest ochrona patentowa i jakie ma ograniczenia.

pytajnik

Co wybrać – wzór użytkowy czy wzór przemysłowy?

Pojęcia wzór użytkowy i wzór przemysłowy często są ze sobą mylone, a niekiedy wręcz błędnie stosowane zamiennie. Tymczasem odnoszą się do nieco innych kwestii. W dalszej części naszego wpisu dowiesz się, czym są wzory użytkowe i przemysłowe oraz jakie jest ich zastosowanie.

patent

Jak wygląda rejestracja znaku towarowego w Urzędzie Patentowym?

Prowadzenie własnej działalności wymaga zaplanowanych działań oraz chronienia pomysłów, którymi się posługujemy. Jednym z elementów, który warto zabezpieczyć poprzez rejestrację w Urzędzie Patentowym jest znak towarowy. Co oznacza ta nazwa? I jak przebiega wspomniana rejestracja? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule. 

Dlaczego warto korzystać z pomocy rzeczników patentowych?

Dlaczego warto korzystać z pomocy rzeczników patentowych?

Choć niewiele osób zdaje sobie z tego sprawę, to pierwsze normy prawne dotyczące zawodu rzecznika patentowego powstały niemal sto lat temu, a dokładniej w roku 1918. I chociaż na przestrzeni lat rola rzecznika uległa różnym przemianom, to jego pomoc wciąż jest nieoceniona dla dużych i małych przedsiębiorców oraz ludzi nauki. Czym zajmuje się rzecznik patentowy? I dlaczego warto skorzystać z jego pomocy? Na te i inne pytania odpowiadamy w naszym artykule.

Jakie znaki są rejestrowane przez WIPO i EUIPO ?

Jakie znaki są rejestrowane przez WIPO i EUIPO ?

Prowadzenie własnego biznesu i tworzenie szeroko pojmowanej marki, która jest efektem naszych wieloletnich wysiłków wymaga nie tylko pomysłu, ale także znajomości zagadnień prawnych. Jednym z tematów, o którym warto dowiedzieć się nieco więcej, jest możliwość rejestrowania znaków. W naszym artykule omawiamy to, jak może nam w tym pomóc WIPO i EUIPO.